Visit Other Websites :

صابون یا شامپو بدن؟!

بهترین شوینده را برای پوستتان انتخاب کنید و ببنید کدام تمیزکننده، با نوع پوست شما و البته اولویت شخصی‌تان سازگارتر است

کافی است وارد داروخانه شوید تا انواع و اقسام تمیزکننده‌های پوست را روی سرتان بریزند! از صابون گرفته که یکی از اولین محصولات بهداشتی تمیز کردن پوست است تا شامپو بدن که چند سالی است به بازار آمده و طرفداران خودش را دارد.
اما به نظر شما، کدام‌یک انتخاب بهتری برای پوست شماست؟ آیا همچنان باید تن به کف صابون‌ها بدهید یا بهتر است پوستتان را به شامپوهای بدن بسپارید؟

کم کف‌ها بهترند!
قبل از اینکه بخواهیم بیشتر در مورد صابون‌ها و شامپوهای بدن صحبت کنیم، یادتان باشد اگر از شوینده‌های غیر صابونی استفاده کنید که کمتر کف می‌کنند، بهتر است؛ چون به حفظ چربی‌های طبیعی پوست شما کمک می‌کند. به‌خصوص اگر پوست خشکی دارید، یا نگران خشک شدنش هستید، این نکته را جدی بگیرید.
شاید خیلی‌ها فکر کنند یک صابون ساده، بهترین پاک‌کننده برای پوستشان است اما صابون‌ها عموما پوست را به شدت خشک می‌کنند و چربی طبیعی آن را هم از بین می‌برند و محتویاتشان، هیچ جایگزینی برای چربی ازدست‌رفته پوست، ندارند. بنابراین استفاده مداوم از این نوع صابون‌ها (صابون‌های حاوی قلیا و صابون‌های معطر و بوزدا) رطوبت طبیعی پوست را از بین می‌برد و حتما بعد از شستشو با این محصولات، باید از لوسیونها و کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده شود.
ضمن اینکه صابون‌ها به دلیل داشتن ماده شیمیایی هیدروکسید سدیم- که باعث ایجاد سیستم پاک‌کنندگی در صابون می‌شود- بیشتر از شامپوهای بدن پوست را خشک می‌کنند.

صابون قالبی؛ عامل انتقال بیماری!
شامپوهای بدن، پاک‌کننده‌هایی حاوی مواد فعال در سطح هستند که خاصیت تمیزکنندگی‌شان را بیشتر می‌کند. ضمن اینکه اصولا شرایط بهداشتی صابون‌های قالبی نسبت به شامپوهای بدن پایین‌تر است. بااینکه با هر بار استفاده از صابون، لایه رویی آن پاک می‌شود اما اگر فردی در خانواده به یک بیماری عفونی پوستی مثل قارچ و … مبتلا شود و از صابون مشترک استفاده کند، احتمال انتقال بیماری به بقیه اعضای خانواده هم بیشتر می‌شود.
همچنین با توجه به محیط مرطوب حمام و اینکه ظرفی که صابون در آن قرار می‌گیرد، معمول خیس است، احتمال رشد قارچ‌ها و میکروب‌ها و انتقالش به افراد خانواده بسیار زیاد است.
اگر صابون‌های قالبی به‌خوبی خشک و رطوبت آن‌ها گرفته شود شاید دیگر نتوان ازنظر بهداشتی اشکال زیادی به آن‌ها گرفت اما به هر حال استفاده از شامپوهای بدن که امروزه به فراوانی در بازار یافت می‌شوند بسیار بهداشتی‌تر از صابون‌های قالبی و امکان انتقال عفونت به‌وسیله آن‌ها بسیار پایین‏تر است.

به اشتراک بگذارید:پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

12345

X